Ne itt hirdess, ne írj más nevében és ne beszélj csúnyán!
Indulás: 2006-12-26
A bishounen-kultusz kialakulása - A japánok viszonyulása a homoszexualitáshoz régen
A bishounen kultusz kialakulása -A japánok viszonyulása a homoszexualitáshoz régen és ma:
Nos, a jó kis fellengzős cím ellenére azért igyekszem nem nagydoktori disszertációt írni^.^
A "bishounen" egy japán szó, jelentése "szép fiú". Külön kell írni, mert nem keverendő a "szépfiú"-val, a bishounen szó a fizikailag szép hímnemű egyedekre vonatkozik:P
Japánban nagyon sok férfinak van szép, már-már lányos kinézete, és nemcsak a nőknek, hanem a férfiaknak is szemükre valóak voltak. Ennélfogva Japánban teljesen természetesnek vették, ha egy férfi a saját neméhez (is) vonzódik, ugyanolyan hétköznapinak tartották, mint a férfi-nő kapcsolatot. Két nő viszonyát is elfogadták, de "nem annyira". Tudomást vettek róla, hogy van ilyen, és ha már a férfiak normálisak, akkor ők is azok, de mivel a japán társadalom patriarchális (férfiközpontú) volt, ezért a nőknek elsősorban férjük/uruk érdekeit kellett szem előtt tartaniuk. Ha házasok voltak ugyanúgy megcsalásnak minősült, ha férfival vagy ha nővel háltak.
A japánok viszonyulása a melegekhez 1868-ban, a Meiji-korszak kezdetével kezdett megváltozni, amikor is több, mint 200 év elszigeteltség után nyugatiak érkeztek Japánba, és rengeteg más mellett erre a nézetükre is hatást gyakoroltak. Európa és Amerika a kereszténység miatt teljesen másként viszonyult a homoszexualitáshoz, és ezt a japánokra is ráerőltették: a melegekhez való viszonyulás fokozatosan negatívabb lett. Viszont tény, hogy a szigetországban mind máig nagyobb toleranciát tanúsítanak a saját nemükhez vonzódó emberek iránt, mint mondjuk akár Magyaroszágon.
Ezt láthatjuk az animékben és a mangákban is. A yaoi és a yuri (illetve még a BL, a shounen-ai, és a shoujo-ai) teljesen általános műfajnak számítanak. Itt is megnyilvánul a japánok régebbi szemlélete, miszerint a férfi-férfi kapcsolat (mégha jelentéktelen mennyiségben is,de ) "elfogadottabb", mint a nő-nő kapcsolat: a yaoi népszerűbb, mint a yuri. Lehetne boncolgatni, hogy a régi szemlélet miatt, vagy valami más áll-e ennek a hátterében, de tény, hogy a BL-re nagyobb az igény, ezért a műfaj is termékenyebb.
Összességében leszűrhetjük, hogy a japánok elfogadják a melegeket, és a bishounen-kultusz ma is él, bár majdhogynem csak a nők között.